آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

ترم دوم (A.2) : تاکتیک های شطرنج

به ترم دوّم (A.2 ) خوش آمدید

مقدمه ترم تاکتیک

مقدمه :

محاسبات : شما در هر کجا با هر زبان و خلاصه هر شرایطی که فکرش را بکنید ناگریز مجبور به انجام محاسبات هستید محاسبات با منطق و استدلال همراه است و می توان گفت بعدی کاملا متضاد و مخالف با بعد احساسات است . توی زندگی روزمره هم به فردی یا می گوییم احساسی تصمیم می گیرد یا می گوییم فردی منطقی است.

و بدون شک همواره کسی که منظقی تصمیم می‌گیرد پیروز میدان است اما چرا گاهی اوقات ما احساسی تصمیم می گیریم ؟ وآیا همیشه منطقی بودن خوب است ؟

هنر محاسبه

در زندگی روزمره اگر دقت کنید به چند دلیل ما ممکن است محاسبات را انجام ندهیم :

 1. فرصتش نداریم
 2. حالش را نداریم
 3. دانشش را نداریم
 4. تمرکز نداریم

دقیقا در شطرنج هم ممکن است به یکی از این دلایل فوق شما نتوانید محاسبه کنید و به جز مورد اوّل من در هر یک از موارد دیگر شما را سرزنش می کنم و برای هریک از موارد دیگر راهی دارم که در این ترم برای شما آن ها را ارائه خواهیم داد .

حتی برای مورد اوّل هم به شما راه هایی را خواهیم گفت که مقدار تصمیم گیری احساسی شما به حداقل برسد امّا یادتان باشد تنها کسی که می تواند در یک بازی بدون هیچ احساساتی بازی کند فقط و فقط کامپیوتر است .

پس در نتیجه :

 • منطقی بودن و به عبارتی محاسبات در شطرنج حرف اوّل را می زند .
 • هیچ بازی انسانی را پیدا نمی کنید که خالی از احساسات باشد .

تاکتیک های شطرنج

احساس یا منطق !؟

اینکه یک فرد احساسی هستید یا یک فرد منطقی نه می توان گفت خوب است و نه بد چرا که شرایط مختلفی که این شرایط ایستا و ثابت هم نیستن معیارهایی را تعیین می‌کند برای مثال یک مادر باید احساسی باشد تا بتواند فرزندان خود را به خوبی تربیت کند  اما یک مدیر باید فردی کاملا منطقی باشد .

وگرنه دو روز طولی نخواهد کشید که شرکتش برشکست شود پس اینکه فردی احساسی باشید یا فردی منطقی بسته به شرایط خودتان دارد امّا آنچه اهمیت دارد تصمیم “گیری منطقی” است و بدون شک شخصی که منطقی تصمیم می گیرد کاملا موفق تر از فردی است  که تصمیم گیری احساسی دارد .

پس در نتیجه :

اینکه شما احساسی هستید یا منطقی کاملا وابسته به شرایط خودتان دارد اما تصمیم گیری منطقی کاملا آموختنی است و نیاز به تمرین دارد .

احساس یا منطق

بازی احساسی :

در بازی های منطقی هم به کرات شما شاهد بازی احساسی خواهید بود امّا چرا به آن ها گفته می شود بازی های منطقی ؟

همانطور که گفتم ما به چهار دلیل ممکن است احساسی تصمیم بگیریم در زندگی و این چهار دلیل را در زندگی نمی توان به سطح صفر رساند ما در بازی های منطقی شما سه دلیل از این چهار دلیل را می توانید به سطح صفر برسانید و تنها مشکلی که ممکن است بازی شما را به بازی احساسی تبدیل کند فقط و فقط زمان است .

تفاوت این دو را فرض کنید سودوکو را بدون گرفتن تایم مشخصی حل کنید و همان بازی را این بار با زمان مشخصی بازی کنید . دقیقا تفاوتش را لمس می کنید .

این تفاوتی که احساس کردید دقیقا تفاوت شماست با یک کامپیوتر پس وجه تمایز ما با کامپیوتر ها در همین مقدار ناچیز احساسی بودن است .

ترم دوم (A.2) : تاکتیک های شطرنج

تصمیم گیری بر اساس منطق :

در شطرنج ما تصمیم گیری منطقی  را می آموزیم البته درست تر بخواهم بگویم ما در شطرنج می آموزیم ” چگونه بیشتر منطقی تصمیم بگیریم ” و این آموزه کاملا با مبحث تاکتیک و ترکیب گره خورده است زیرا در آن محاسبات دارد و این محاسبات تصمیم گیری شما را منطقی خواهد کرد .

در شطرنج در دو زمان شما به خوبی محاسبات را لمس می‌کنید :

 • زمانی که تاکتیک و ترکیب به وجود می آید .
 • زمانی که به آخربازی می رسید .

و عمدتا در وسط بازی بعد احساسی را هم لمس می کنید که سخن پیرامون وسط بازی را به ترم B.2 موکول می کنیم .

تصمیم گیری منطقی

بنابراین در این ترم ما دانش محاسبات یا “تصمیم گیری منطقی ” به شما خواهیم آموخت و شما سلاح های کشنده ای را در دست خواهید گرفت که با استفاده از آن ها و البته برنامه ریزی می‌توانید تمامی حریفان خود را به چالشی سخت بکشید مباحث این ترم عبارتند از :

 1. سلاح های اولیه

 • مکاتب شطرنج ,کیش دوگانه,به دام انداختن مهره ها
 1. سلاح های ایستا

 • نکات مهم در شروع بازی,بلوکه کردن در شطرنج,ضعف عرض آخر
 1. سلاح های دیداری

 • روش های کیش و مات,تاکتیک انحراف,تاکتیک جلب کردن
 1. سلاح های ثانویه

 • ساعت شطرنج ,تاکتیک قربانی ,تاکتیک پاک سازی
 1. سلاح های انعکاسی

 • بزرگان شطرنج ,گرفتن تساوی ,حکات بینابینی
 1. ترکیب ها

 • ریتینگ چیست, اضافه بار , تفاوت ترکیب و تاکتیک

دانلود فیلم آموزشی تاکتیک های شطرنج

در ترم اول ۵ سلاح پایه ای به نام آچمز,چندگال ( حمله دوگانه) ,کیش و حمله برخاست به شما آموزش داده شد اما این سلاح ها دقیقا مانند سلاح های سردی هستند که بدون سلاح های گرم توانایی چندانی ندارند . در طی این ترم شما مکتب های شطرنج را خواهید شناخت و با دیدن یک بازی می توانید بگویید سبک و بوی آن بازی به چه سالی بر می گردد .فرم مات های مهم را می آموزیم و تلاش می کنیم در بازی های خود این فرم های ماتی را به وجود آوریم .

نکته :

ما برای شما ورژن قدیمی این ترم را نیز قرار داده ایم که بعد از خرید دوره آن را نیز می توانید دانلود کنید، البته اگر نسخه های آپدیت شده را که برایتان قرار داده شده کامل بخوانید به آنها نیازی ندارید.

نحوه کار در این ترم چگونه است ؟

در این ترم ما برای هرجلسه شما یک فایل pdf را نیز در نظر گرفتیم .اما کاری که شما باید انجام دهید این است .

روز اول :

فیلم آموزشی یک جلسه را مشاهده می کنید ، ۱۰ تمرین از کتاب درسنامه یک شطرنج را حل می کنید که از فروشگاه سایت هم می توانید تهیه کنید ، یک بازی در سایت lichess انجام دهید( برای مشاهده‌ی آموزش lichess اینجا کلیک کنید )

روز دوم :

ده تمرین از کتاب درسنامه انجام دهید .تمرینات را از pdf هر جلسه حل و برای پشتیبان خود ارسال کنید برای پشتیبان خود . بازی آنلاینی که دیروز انجام داده اید به کمک پشتیبانتان تحلیل و بررسی کنید .

توجه :

تمامی دوره های موجود در Vchess دارای پشتیبانی کامل می باشند و شما می توانید بعد از خرید هر دوره به صورت مستقیم با مدرسین و کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید دقت کنید در فرایند ثبت نام از ایمیل و مشخصات واقعی خود استفاده کنید تا ما بتوانیم به بهترین شکل شما را در مسیر یادگیری شطرنج حمایت کنیم

توجه :

شما می توانید برای ارتباط مسقیم با مدرس و پشتیبان خود با شماره های ۰۹۳۹۸۵۶۱۶۷۲ (علی خسروی پشتیبان دوره) – ۰۹۱۳۵۵۷۷۷۶۱۳ (آرمان گلبیدی مدرس دوره) در تماس باشید.

قیمت : ۳۰هزار تومان

RIAL 300,000 – خرید

 1. علی says:

  ببخشید قسمت خرید مشکل دارد چگونه باید بخرم؟

  • alikhosravialikhosravi says:

   سلام چک شد مشکلی وجود نداره شما ابتدا باید ثبت نام کنید برای ثبت نام به vchess.ir/login مراجعه کنید یا از دکمه بالای صفحه عضویت استفاده کنید بعد می توانید به همین صفحه آمده و اقدام به خرید کنید در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید در همین قسمت نظرات مطرح کنید با تشکر

 2. alikhosravialikhosravi says:

  با سلام از این به بعد می توانید بدون ثبت نام اقدام به خرید کنید با تشکر از انتخاب شما 🙂

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یک =