آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

ترم چهارم (A.4) : آخر بازی مقدماتی

آموزش آخر بازی شطرنج

مقدمه:

قدرشان را بدانیم تا دیر نشده !

حتما شما هم دقت کردین تا وقتی که یک عالم و اندیشمند , یک هنرمند و در کل افراد ارزشمند زنده اند چندان جویای احوالشان نیستیم و شاید سالی یک بار هم از آن ها خبری نشنویم اما به محضی که کار از کار گذشت همگی یادشان می افتیم، آثارشان گل می‌کند و کارهای ارزشمندشان بحث اصلی هر مجلسی می‌شود .

اما چه فایده ؟ حالا روز ها و سال ها به آنها سر بزنیم و بگیم عجب آدمی بود خدا بیامرز .

در حال زندگی کنیم

نه آینده و نه گذشته همین حالا :

این طرز تفکر و عملکرد دقیقا توی فعالیت های دیگه ماهم تاثیر گذاشته , بازیکن دست از پا دراز تر میاد پیش من و به جای اینکه من بهش بگم چرا ؟ چی شد که اینطوری شد ؟

پیش دستی می‌کنه که “ای وای وضعیتم خیلی بهتر بود شانس آوردش ” یا ” عجب پوزیسیونی داشتما حیف شد ای داد بیداد ” .

منم بهشون می گم خدابیامرزتش!

تنها کاری که می شه برای این هنرجو انجام داد سر زدن به مزار بازیهاش هست و تفسیر آنها .

واقعا چرا وقتی فرصت هست ,زمان را از دست می دهیم کارمان به عجب ,عجبها کشیده شود ؟

پیروزی در آخر بازی

زدن تیر خلاص

اینکه شما بتوانید توی بازی ها برتری هاتون را به برد کامل تبدیل کنید یا اینکه اجازه ندهید برتری های حریف به ثمر بشینند دقیقا کاری است که مانع افسوس خوردن شما بعد از بازی می‌شود .

بدون شک  مرحله ای که شما شاهد رد و بدل شدن بیشترین تیرهای خلاص هستید مرحله ای نیست مگر مرحله آخربازی و شاید این خود دلیلی قانع کننده باشد که اکثر اساتید شطرنج برای شروع آموزش شطرنج کار را از مرحله آخربازی شروع می کنند .

آن ها می‌خواهند به شما تیر اندازی و فرار کمین دشمن را یاد دهند .

امّا آخربازی از چه عناصری ساخته شده است آیا همه آن محاسبات پیچیده است .

نقش محاسبات در آخر بازی

محاسبه دوست یا دشمن قانون

اگر یادتان باشد در ترم تاکتیک گفتیم شطرنج یک بازی ۱۰۰ درصد محاسباتی است و شما هیچ دانشی و هیچ مطالعه ای نداشته باشید و فقط در حد نحوه حرکات و یه سری دانش پایه بدانید می توانید به ریت ۲۰۰۰ هم برسید .

اگر محاسبه تمام شطرنج است پس قوانین چه کاربردی دارند ؟

یک جمله را از من یادگاری داشته باشید : ” ما هرکجا در محاسبات کم می‌آوریم دست به دامن قوانین می شویم در هر علمی و در هر دانشی “.

این قوانین برگرفته از تجربیات یک استاد یا یک بازیکن است . این قوانین گاها یا توسط یک نفر به وسیله محاسبات اثبات شده اند یا اینکه در اکثر اوقات درست اند .

اما ویژگی که این قوانین دارند در این است که به کار ما سرعت می‌بخشند .

پس در عین حال که محاسبات با قوانین دوست صمیمی هستند یک دشمن بلفطره نیز هستند .

شما با دانستن قوانین در آخربازی ها که عمدتا وقت هم کم می آید می توانید از تیر های خلاص رهایی پیداکنید یا آنکه درصورت داشتن برتری تیر خلاص را هرچه سریع تر به حریف خود بزنید و کارتان به سر زدن به مزار بازیهایتان نکشد .

 

ترم چهارم (A.4) : آخر بازی مقدماتی

اهمیت آخربازی بر کسی پوشیده نیست

کاپابلانکا یکی از آن مثال های تکرار نشدنی است که الگوی بسیاری از استاد بزرگان عصر معاصر نیز هست اگر بازی های وی را مورد مطالعه قرار دهید به راحتی خواهید دید با یک گشایش ساده بازی را به سمت آخر بازی سوق می داد و پس از آن که آخر بازی به وجود می آمد انگار کاپابلانکا جانی دوباره می گرفت .

ما در این ترم سعی می کنیم شما را با مباحث پایه ای آخر بازی به صورت کامل آشنا نماییم در این ترم شما با مباحث زیر آشنا خواهید شد:

✅ آخربازی پیاده ای
✅ آخربازی سوار های سبک
✅ آخربازی رخ
✅ آخربازی وزیر
و قابل ذکر است در این ترم، کتاب مرجع ما کتاب روزن بوده و قصد داریم آموزش آخر بازی کرس را به ترم آخربازی پیشرفته بسپاریم .
از قوانین مفیدی که در این ترم خواهیم آموخت : تقابل – خانه های کلیدی – شانه زدن با شاه – قانون مربع – مربع متغیر – رنگ و اسب – فیل های ناهمرنگ – فیل های همرنگ – رخ و پیاده – فیلیدور – کارشتینات – آخربازی لاسکر – وزیر و پیاده عرض آخر.

توجه :

مباحث قرار گرفته در این ترم مربوط به نسخه ۲۰۱۳ می باشد افرادی که این ترم را خریداری می کنند می توانند بعد از تکمیل  نسخه ۲۰۱۸ آن را نیز رایگان دریافت نمایند بدون هیچ هزینه اضافی . ( در تابستان قیمت این ترم ۶۰ هزار تومان خواهد گردید ) .

توجه :

تمامی دوره های موجود در Vchess دارای پشتیبانی کامل می باشند و شما می توانید بعد از خرید هر دوره به صورت مستقیم با مدرسین و کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید دقت کنید در فرایند ثبت نام از ایمیل و مشخصات واقعی خود استفاده کنید تا ما بتوانیم به بهترین شکل شما را در مسیر یادگیری شطرنج حمایت کنیم

توجه :

شما می توانید برای ارتباط مسقیم با مدرس و پشتیبان خود با شماره های ۰۹۳۹۸۵۶۱۶۷۲ (علی خسروی پشتیبان دوره) – ۰۹۱۳۵۵۷۷۷۶۱۳ (آرمان گلبیدی مدرس دوره) در تماس باشید.

مدرس دوره آقای آرمان گلبیدی

قیمت استثنایی این دوره برای مدتی محدود تنها ۳۰ هزار تومان

RIAL 300,000 – خرید

در صورتی که در هنگام دانلود فایل ها با دانلود منیجر دچار مشکلی شدید از مرورگر برای دانلود استفاده کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =