آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

ترم ششم(B.2) : وسط بازی مقدماتی

وجه تمایر اساتید :

استاد بزرگ ها تئوری های شروع بازی را خوب بلدند و خوب می دانند در مورد آخربازی هم محاسباتشان کم و بیش برابری خواهد کرد اما وجه تفاوت آن ها بیشتر در کدام یک از سه مرحله است ؟ بله جواب درست وسط بازی است . وسط بازی عاملیست که ما می گوییم شطرنج هنری زیبایست .

تفاوت هنر , هنرمندان بزرگ جهان همچون کارلسن و ….. در این مرحله کاملا مشخص می شود . عده ای مانند پیکاسو عاشق طرح های پیچیده و عده ای با چند خط و پاره خط تابلویی بی نظیر خلق می کنند مانند بابی فیشر و کاپابلانکا ….. .

ترم ششم(B.2) : وسط بازی مقدماتی

حس تکرار نشدنی

برای لذت بردن از احساسات فرصت کمی دارید مخصوصا در این روزگار که یک حرکت غیر حساب شده شما را از مسیر پیشرفتتان خارج می‌کند.

جای آن دشت های  بی پایان گندم های طلایی یا صدای  رودخانه‌ی مملو از ماهی را  صدای تیک تاک ساعت , جیرینگ جیرینگ سکه های ته جیبان پر کرده اند .

از درون خواهیم پوسید و از برون دیگران را می پوسانیم به خاطر مشکلاتی که داریم به دیگران پرخاش می کنیم و بعد می گوییم  چقدر انسان ها شرور ، بی رحم و بد شده اند .

بدون شک برای شما هم پیش آمده در جایی نیازمندی از شما کمک بخواهد و شما کارش را راه انداخته باشید . چه حس خوبی دارد ؟ در صورتی که اگر روی منطق و محاسبات عمل می کردید شما دارید ضرر می کنید اما گاهی اوقات احساسات ما نیز نیاز به غذا نیاز دارد.

دیگران شما را فردی خجالتی ,ترسو و کمرو می خوانند . تقصیر هم ندارند در این روزگار همه ماشین شده اند .

پیمان با منطق و محاسبات

پیمان با منطق و محاسبات

خواهی یا نخواهی ما به منطق , محاسبات و استدلال دست داده ایم .

اما یادتان باشد تنها وجه تفاوت شما با یک ماشین در همین بعد احساسات است . ماشین ها (کامپیوترها) بسیار سریع تر از ما به جواب می رسند اما آیا لذتی از یافته های خویش می برند .

پس قدردان احساسات خویش باشید، برایش زمان بگذارید و پرورشش دهید .

سفر به ناشناخته ها

سفر به ناشناخته ها

شما را کاملا درک می کنم از ترم اوّل به شما گفته ام بیش از ۹۰ درصد شطرنج محاسبات است ,ترم تاکتیک را با محاسبات پیچیده گذراندیم . شروع بازی ها را با منطق یادگرفتیم .

وناگهان صحبت از احساسات به میان می آید . امّا چرا ؟

“زیرا شما انسان هستید و نمی توانید مانند یک ماشین تمام عیار تمام شاخه را از صفر تا صدش را در زمانی محدود محاسبه کنید چون احساساتتان نمی گذارد پس باید آن را کنترل کنید و حتی از آن بهره ببرید ”

و این بدان معناست شما برای اینکه بخواهید جزء بازیکنان برتر این رشته شوید باید تغییراتی را شروع کنید , این تغییرات بدون شک بدون ترس و واهمه و حتی افت ریتینگ نخواهد بود .

اما نتیجه اش درخشان است زیرا تفاوت بازیکنان در ریتینگ های بالای ۲۴۰۰ دیگر در بعد محاسباتی نیست بلکه در تسلطشان بر بعد احساسات است .

اما چگونه احساسات را کنترل کنیم ؟

کنترل یا بهره برداری

کنترل یا بهره برداری

قبل از پاسخ به این سوال شما باید بدانید چرا در شطرنج با بعد احساسات برخورد می‌کنیم .

همان طور که در ترم تاکتیک و ترکیب هم گفتم شما به یکی از دلایل زیر از انجام محاسبه ممکن است ناتوان بشوید :

  • حالش را ندارید
  • تمرکزش را ندارید
  • قدرت یا دانشش را ندارید
  • فرصتش را ندارید

در دو مورد نخست ما باید احساسات خودمان را کنترل کنیم با تمرین و تمرین و بازهم تمرین .در فضای شلوغ تمرینات محاسباتی انجام دهیم و به نکات روانشناسی قبل از مسابقات که در ترم نهم خواهید خواند دقت کنیم اما دو مورد آخر دغدغه اصلی برای یک شطرنج باز حرفه ایست .

یا زمان آنقدر کم است که فرصتی برای محاسبه ندارد یا آنقدر پوزیسیون پیچیده است که محاسباتش به جایی نمی رسد هر کدام از این دوحالت پیش آید دیگر نباید احساسات را کنترل کرد بلکه باید از آن ها استفاده و بهره برداری کرد .

پدیده‌ای به نام قانون

پدیده‌ای به نام قانون

قوانین به وجود آمدند تا در زمانی که قرار است از احساسات خود استفاده کنیم بیشترین بهره برداری را از آن داشته باشیم .

“پس ذات قانون با محاسبات دقیق در تضاد است اما به ما کمک می‌کند در زمانی که مشکلی رخ می‌دهد و زمانی برای محاسبات دقیق نیست ما بهترین تصمیم را که با کمترین خطا نسبت به محاسبات دقیق اتخاذ کنیم. ”

به همین علت است که می‌گوییم در شطرنج هیچ قانونی صد در صد صحیح نیست و همیشه استثنائی در آن وجود دارد . و دقیقا همین امر را می توانید در زندگی واقعی الگو سازی کنید و بگویید :(در سراسر جهان هیچ قانونی صد در صد نیست و همیشه استثناء یا خطایی هرچند کوچک می تواند داشته باشد ) .

و همین جمله اخیر شما یعنی رسیدن به دید مکتب هایپر مدرن .

اما ما علی رقم آنکه می‌دانیم هیچ قانونی صد در صد نیست ولی باز از آن ها استفاده می کنیم تا هم در زمانمان صرفه جویی شود و هم نزدیک ترین پاسخ به محاسبات دقیق را بگیریم .

خالق قوانین کیست ؟

خالق قوانین کیست ؟

یک قانون می تواند در هر کجا و در هر زمانی متولد شود و حتی ممکن از روزی هم بمیرد .

اما خالق قوانین ما انسان ها هستیم البته انسان هایی برگزیده از بین ما هستند که این قوانین را به وجود می آورند . این افراد تجربه و دانشی برتر نسبت به عامه مردم دارند و حالا صرفا اگر به شطرنج نگاه کنیم این مفسرین برتر و استاد بزرگان اند که قوانین را پدید می‌آورند .

بازی ها و پوزیسیون ها را تحلیل می کنند و از دل آن قوانینی را استخراج می‌کنند و آن ها را به ما یاد می دهند.

قانون یا محاسبه

قانون یا محاسبه

متوجه شدیم قانون و محاسبه هر دو دو ابزار بسیار مهم و لازم و ضروری هستند . اما باید این نکته را بدانید اگر از این دو ابزار به موقع بهره نبرید ابزاری مناسب برای خودکشی شما خواهند بود .

پس شما باید بدانید کی , در کجا و چگونه از این ابزار ها بهره برداری کنید .

در این ترم ما اول با قوانین آشنا می شویم سپس بهتان خواهم گفت چه شرایطی که پیش آمد به آن قوانین رجوع کنید و چگونه از آن ها استفاده کنید تا بهترین عملکرد را ارائه دهید با کمترین خطا .

 

عده ای فقط به خاطر رنگ و آب زیبای تابلویشان معروف خواهند شد مانند امانوئل لاسکر که یک روانشناس تمام عیار در شطرنج است در این ترم من برای شما عناصر اصلی را باز می کنم این عناصر عبارت اند از :
✅ ساختار های پیاده ای
✅ ساختار های مرکز
✅ سوار بد و خوب
✅ تعویض های خوب و بعد
✅ هنر محاسباتی
✅ فیل مدرن و کلاسیک
✅ شناخت بازی داینامیک و…

توجه :

مباحث قرار گرفته در این ترم مربوط به نسخه ۲۰۱۳ می باشد افرادی که این ترم را خریداری می کنند می توانند در تابستان نسخه ۲۰۱۸ آن را نیز رایگان دریافت نمایند بدون هیچ هزینه اضافی . ( در تابستان قیمت این ترم ۶۰ هزار تومان خواهد گردید ) .

توجه :

تمامی دوره های موجود در Vchess دارای پشتیبانی کامل می باشند و شما می توانید بعد از خرید هر دوره به صورت مستقیم با مدرسین و کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید دقت کنید در فرایند ثبت نام از ایمیل و مشخصات واقعی خود استفاده کنید تا ما بتوانیم به بهترین شکل شما را در مسیر یادگیری شطرنج حمایت کنیم

توجه :

شما می توانید برای ارتباط مسقیم با مدرس و پشتیبان خود با شماره های ۰۹۳۹۸۵۶۱۶۷۲ (علی خسروی پشتیبان دوره) – ۰۹۱۳۵۵۷۷۷۶۱۳ (آرمان گلبیدی مدرس دوره) در تماس باشید.

قیمت استثنایی این دوره برای مدتی محدود تنها ۳۰ هزار تومان

RIAL 300,000 – خرید

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 2 =