آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

اهمیت مرکز در شطرنج | مرکز داینامیک چیست | انواع مرکز‌ در شطرنج

اهمیت مرکز در شطرنج

اهمیت شناخت مرکز بر کسی پوشیده نبوده و نیست . در زمان های گذشته براساس یک حس غریب اساتید می گفتند به سمت مرکز روانه شید و مرکز را بگیرید . اما پس از آنکه نگاه به شطرنج به عنوان یک علم تحقیقی شکل گرفت آنگاه علت و دلیل تسلط بر مرکز کشف شد. اما اگر از من بخواهید در یک جمله کوتاه بگویم چرا مرکز اهمیت دارد ؟

مرکز داینامیک چیست

مرکز در اغلب بازی ها یک نقطه داینامیک است. اما اینکه نقاط داینامیک چیست و چرا امروزه توجه به مرکز در بعضی از شروع بازی ها کمتر شده و …. دقیقا همان مطالبی است که قرار است استارتش را از الان با هم بزنیم . در این راستا من از کتاب ها و منابع مختلفی استفاده کردم اما یک جامعیت کامل را پیدا نکردم که قرار است با هم به این جامعیت دست پیدا کنیم.

ما سعی می کنیم در تدریس این بخش سیر تکاملی مکاتب شطرنج را رعایت کنیم

در مکتب کلاسیک یا مدرن اشتاینیتز گفته می شد . پیاده ها را باید در مرکز قرار داد . پس در ابتدا ما این ساختار ها را بررسی می‌کنیم سپس به سراغ ساختار های مکتب هیپر مدرن آلخین می رویم که می گفت نیازی نیست پیاده ها در مرکز باشند شما با سوارها هم می توانید مرکز را کنترل کنید و سپس به سراغ شطرنج اولترا مدرن می رویم که همه چیز را محاسبات محض می داند .

انواع مرکز‌ در شطرنج

مرکز را براساس خانه‌هایش به دو دسته مرکز کوچک و مرکز بزرگ تقسیم بندی می کنند .
مرکز کوچک خانه‌های {e4,d4,d5,e5} بوده و مرکز بزرگ, مرکز کوچک را شامل می شود به علاوه‌ی خانه‌های زیر :{e3,d3,c3,c4,c5,c6,d6,e6,f6,f5,f4,f3}
نکته : در طول آموزش وقتی صحبت از مرکز می شود منظور ما مرکز بزرگ است .

اهمیت مرکز در شطرنج | مرکز داینامیک چیست | انواع  مرکز‌ در شطرنج

مرکز و ساختار پیاده‌ای

اما همانطور که در مقدمه هم گفته شد دسته بندی اصلی مرکز ها در جوار ساختار پیاده ای مرکز معنا پیدا می‌کند . مباحث و کتاب های زیادی را مطالعه کردم و برای تدریس مرکز از متدهای مختلفی کمک گرفتم که هنرجویان دچار سردرگمی نشوند اما این سردرگمی هنوز هم ادامه داشت تا بایک ایده جالب برخورد کرد، برای بیان این ایده ما نیاز به دو تعریف داریم که برای شما از همین ابتدا باید جای بیوفتد.

پیاده‌های رو در رو :

به دو پیاده‌ای که رو در روی یک دیگر قرار گرفته باشند . پیاده های RAM گفته می شود .

پیاده رو در رو

پیاده های مرکز تعویض شده :

تعریف این اصطلاح کاملا از نام آن روشن است. تعداد پیاده های تعویض شده مرکزی یعنی همان پیاده های ستون C,D,E,F میزان تعویضشان برای ما اهمیت دارد ، حالا که با این دو اصطلاح به صورت کامل آشنا شدید وقت آن رسیده با ۵ نوع ساختار مرکز پیاده‌ای آشنا شوید.

ما در کل شش مرکز داریم که عبارتند از :

پیاده های درگیر :

در جدول بالا پنج مورد را مشاهده کردید و اما یک مورد دیگر نیز وجود دارد که مربوط به پیاده های درگیر است یعنی پیاده ها می توانند همدیگر را بزنند که این ساختار می تواند به هریک از پنج ساختار دیگر تبدیل شود و با ثبات نیست.
برای مثال :

پیاده های درگیر

نمونه هایی از ساختار پیاده ای در مرکز

انواع پیاده های مرکزی
انواع پیاده های مرکزی
انواع پیاده های مرکزی
انواع پیاده های مرکزی

توجه :
حتما جدول بالا را به خاطر بسپارید چرا که به راحتی بتوانید در هر بازی نوع مرکز را تشخیص و مطالبق با طرح آن ساختار بازی را پیش ببرید . در غیر اینصورت از ابتدای بخش مرکز تا بخش آخر موضوع مرکز به مشکلات فراوانی بخورد خواهید کرد . و اما ما از الان تا بخش آخر مرکز در مورد ویژگی هر مرکز و بررسی مرکز های خاص خواهیم پرداخت تا شما به راحتی طرح های شروع بازی و وسط بازی خود را از روی مرکز تشخیص دهید .

مرکز باز :

ار نظر ماکس ایوه این نوع مرکز , کم ترین ارزش را دارد چرا که :
۱٫ احتمال وقوعش پایین است
۲٫ عوامل استراتژیکی در صفحه شطرنج کم می‌شود و هرکس بهتر و بیشتر گسترش دهد و دو ستون وسط را بگیرد برنده است .
و اما جانان می نویسد :
در مرکز باز ,مهره ها سریعا تعویض شده و بازی به سرعت به سمت آخربازی کشیده می‌شود. همچنین در این مرکز داشتن برتری دوفیل بسیار خوب است .
در مرکز باز گسترش و گرفتن ستون های مرکزی حرف اوّل را می زند.

مرکز باز

اما از دید من و مکتب اولترا داینامیک مرکز باز می تواند مرکزی مانند زیر نیز باشد .

انواع پیاده های مرکزی

مرکز باز است چرا که هیچ Ram وجود ندارد و دو تعویض هم صورت گرفته است .
حالا وقتی هم باشد وقت یک نتیجه گیری کلی برای طرح ریزی در مرکز باز است .

توصیه های ما در مرکز باز :

۱٫ در مرکز باز حتی اگر شما ضعف استراتژیکی هم داشته باشید به راحتی می توانید آن را با حمله پوشش دهید .
برای مثال : در شروع بازی پانوف اگر شما یک پیاده منفرد هم داشته باشید هرچند یک ضعف استراتژیک محسوب می شود اما با در دست گرفتن حمله شما جنبه های تاکتیکی و ترکیبی را بدست خواهید آورد .
۲٫ اگر شما مهاجم بودید نباید پیاده ها را بی دلیل حرکت دهید و باید روی حمله مترکز شوید . برروی مرکز با سوارهای خودتان فشار آورید و ضعف های تاکتیکی و استراتژیکی برای حریف ایجاد کنید سپس برروی این ضعف ها فشار آورید .

دفاع در مرکز باز

۳٫ اگر در مرکز باز شما مدافع هستید پیشروی پیاده ها برای شما ضعف هایی را ایجاد می کند.
تا جایی که می توانید با سوار های خود به حریف حمله کنید تا او با راندن پیاده های خودش ضعف های پوزیسیونی ایجاد نماید . هریک از فرم های پنجگانه وابسته به شروع بازی های شما فرم های مخصوصی نیز دارد برای مثال وقتی ما از ساختارپیاده‌ای متحرک صحبت می‌کنیم و شروع بازی ماهم روی لوپز تعویضی هست یکی از فرم های خاص ساختار پیاده‌ای متحرک، ساختار پیوندی است.

۱٫e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 a6 4.BxN PxB

مرکز باز

در این مقال تمام تلاش ما بر این بود تا شما را با انواع مرکز آشنا کنیم.
در پایان اگر نظر و یا سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 10 =