آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

اصل دو نقطه ضعف

اصل دو نقطه ضعف

اگر حریف ضعفی در پوزیسیون خود دارد امّا به خوبی از آن دفاع می‌کند شما با ایجاد ضعفی دور تر می توانید موجب تحلیل رفتن مدافعان و هماهنگی مهره های مدافع شده و حریف را محبور به حرکات دفاعی غیر دلخواهش کنید .

در پی این حرکات غیر دلخواه هماهنگی میان مهره ها بر هم ریخته و شما ابتکار عمل را بدست خواهید گرفت. و با استفاده از این ابتکار عمل امکان ایجاد ضعف های دیگر یا بهره برداری از یکی از آن دو ضعف برای شما ایجاد می شود .

برای مثال :

حریف یک پیاده منفرد وزیر دارد، اما به خوبی از آن دفاع می کند، شما برای ایجاد ضعف دیگر رخ را به ستون کناری پیاده می برید تا با نفوذ به عرض هفتم یا هشتم ضعف دیگری ایجاد کنید و حریف مجبور است هم از اون عرض دفاع کند و هم از پیاده حالا رخ ها را دو پشته می کنید و دوباره حریف مجبور به دفاع بیشتر است و با همین روند حریف بیش از پیش در دفاع می رود و شما ابتکار عمل را خواهید گرفت و ضعف های جدید ایجاد می شود .

  بیشتر بخوانید : آرایش پیاده ای

متاسفانه این طرح استراتژیک خیلی در ایران مطرح نشده و در کتاب های ترجمه شده هم فقط در کتاب ۴۶ طرح پوزیسیونی می توانید آن را پیدا کنید به پوزیسیون صفحه بعد که از آموزش های تریخون برگزیده شده دقت کنید:

اصل دو نقطه ضعف

اصل دو نقطه ضعف ( آلخین – زمیش ) :

این بازی بین آلخین و زمیش بوده در نگاه اول وجود یک پیاده اضافه تر در صفحه برای آلخین چشم نوازی می کند اما به انتها رساندن این پیاده کار چندان آسانی نیست و اگر الان وزیر ها را از صفحه خارج کنیم چه بسا بازی مساوی شود زیرا فیل قدرت کنترل خانه‌های سیاه رنگ را ندارد و سیاه با اسب پیاده را بلوکه و با شاهش نزدیک می شود پس شما در ابتدای امر باید یه کاری کنید که یک ضعف دیگر در نیمه دشمن ایجاد شود که این شاه نتواند از پیاده های خودش دور شود . حالا با استفاده از تعویض وزیر ها و اصل دو نقطه ضعف می توانید این پیاده را به انتها برسانید، اما چگونه ضعف خلق کنیم ؟

۱٫Bd3 Qc7

هدف آلخین اینه پیاده های جناح شاه را جلو یراند تا بین پیاده های سیاه گستگی ایجاد کند که بعد از تعویض وزیر ها نقطه ضعف دومی در جناح شاه نیز باشد که شاه حریف به آن مشغول شود .

  بیشتر بخوانید : زندگی نامه الکساندر آلخین

۲٫g4 Kf7 3.h4 Nb6 4.h5 gxh5

گسستگی مد نظر آلخین ایجاد شد . اما چرا زمیش این پیاده را زد ؟

 • اگر زمیش پیاده را نمی زد و مثلا شاه در g7 می کرد سفید امان نمی داد و با حرکت پیاده در g5 حالا تهدید گرفتن پیاده حریف را با وزیر داشت . پس زمیش مجبور به دادن این گسستگی است .

  ۵٫gxh5 Qc6 6.Be4 Qb5 7.h6 Qb3 8.Bc2 Qb5 9.Qd3 Qxd3

  حالا تفاوت میان تعویض وزیر در اول کار با الان را به خوبی احساس می کنید . در اینجا سیاه مجبور است به این تعویض تن دهد اما در اول کار از خدایش هم بود که این تعویض اتفاق افتد .

  ۱۰٫Bxd3 Nc8

  اگر شاه سیاه به g8 می رفت برای دفاع دقیقا همان اتفاقی می افتاد که ما به دنبالش بودیم یعنی به خازر یک نقطه ضعف شاه سیاه محبوس شده و با راندن پیاده ستون b و با کمک شاه خود حریف را ضعیف و ضعیف تر می کردیم .

  ۱۱٫Bxh7 Ne7 12.Kc1 f5 13.b4 Nd5 14.b5 Ke6 15.Kd1 Kd6 16.f4 Nxf4 17.Bxf5 Nd5 18.Be4

  توجه :

  بله درست متوجه شدید در حرکت ۱۵ آلخین اشتباه کرده و امکان چنگال را برای سیاه به وجود آورده ولی با این حال باز هم سفید برد را دارد هر چند زمیش هم استفاده نکرد البته این اشتباهات حرکتی ممکن به خاطر بازی اصلی هم نباشد و به خاطر ثبت اشتباه بازی در گذر زمان ایجاد شده باشد .

  نکته: اصل دو نقطه ضعف از طرح های خیلی خیلی سطح بالاست یعنی اول ما سعی می کنیم در بازی طرح هایی آسان تر را پیدا کنیم اما اگر حریف خیلی قوی باشد کم کم به این طرح های سطح بالا خواهیم رسید که آرام آرام ضعف را در پوزیسیون حریف ایجاد می کند.

  نظرات خود را با یک کلیک به ما بگویید ...

  شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

  دیگر مطالب این بخش

  btn-to-top-page