آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

بلوکه کردن پیاده رونده

بلوکه کردن پیاده رونده

همانطور که می دانید یکی دیگر از پیش نیازهای درک صحیح اکثریت های پیاده‌ای شناخت پیاده‌های رونده و نحوه‌ی بلوکه سازی آنهاست .

  بیشتر بخوانید : اهمیت پیاده رونده

پیاده رونده

پیاده‌ایست که در ستون خود و درستون مجاورش نه در حالت حال و نه در آینده هیچ پیاده مزاحمی مانع پیشروی اش نشود .
مثال : در پوزیسیون زیر کدام پیاده های سفید رونده اند ؟

بلوکه کردن پیاده رونده

بله , همانطور که حدس زدید تنها پیاده رونده پیاده‌ی f4 است .

نکته :

کم ارزش ترین مهره پیاده بهترین مهره برای بلوکه سایر پیاده ها مهره پیاده و بهترین مهره برای دفاع از سوارهای خودی همان پیاده است .
اما الان می‌خواهیم در مورد بلوکه سازی پیاده رونده صحبت کنیم . پس هیچ پیاده ای وجود ندارد که بتواند آن را بلوکه کند و این وظیفه سنگین را سوارهای کوچک و در صورت عدم توانایی سوارهای بزرگ مانند رخ و وزیر باید به دوش بکشند .

نکته :

بلوکه سازی پیاده توسط یک سوار موجب محدودیت آن سوار خواهد شد زیرا سوار بلوکه کننده دیگر اجازه نخواهد داشت به خانه‌های خوب خود سفر کند و محدود می شود . اما اگر این سوار بلند شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ پیاده رونده می‌شود و لحظه به لحظه فاصله اش را تا انتهای صفحه کم خواهد کرد .

با بلند شدن یک پیاده حملات نامرئی سوارهای خودی که داشتن از پیاده دفاع می کردند به ناگاه پدیدار می‌شود ( اکثر اوقات این پیاده رونده می تواند برای حادث شدن این هدف توسط بازیکن دارای پیاده رونده قربانی شود، علت اوّل را که شما خودتان بهتر از من بلدید اما برای درک بهتر و درست تر علت دوم به مثال زیر توجه نمایید :

بلوکه سازی پیاده توسط یک سوار

در پوزیسیون قبل اگر سفید اسب خود را بردارد و در b4 مثلا قرار دهد اولا پیاده می تواند پیش برود و فاصله خود را کم کند ثانیا با پیش روی این پیاده خطوط حمله باز می شود و سوارهایی که در نقش دفاع از پیاده بودن به ناگاه تبدیل به صلاح های خطرناکی می شوند که در اینجا من خواستم با اغراق و بزرگ نمایی کامل این باز شدن خطوط را برای شما به نمایش بگذارم .

حالا یک سوال از شما :

با توجه به این دو موردی که گفته شد آیا کنترل جلوی پیاده رونده از راه دور کافی است و نیازی نیست که آن را بلوکه کنیم ؟ اگر نیست علت را بگویید ؟

پس تا اینجا شما دانستید :

باید در شرایط مساعد پیاده رونده را جلو برد و دفاع از پیاده رونده‌ای که می دانیم در آینده جلو خواهد رفت یک دفاع منفعلانه نیست و می تواند به حملات خطرناکی تبدیل گردد .
اما دوست دارم یک دلیل سوم هم که آرون نیمزویچ در کتاب بلوکه خود از آن یاد می‌کند را به خوبی به یاد داشته باشید :
خانه‌ی جلوی یک پیاده رونده عمدتا یک خانه‌ی ضعیف (توضیحات خانه‌ی ضعیف در درس های گذشته بیان شد ) است و می تواند جایگاه بسیار خوبی برای سوارهای سبک مخصوصا اسب باشد زیرا حریف توان حمله به این سوار را به صورت ستونی نخواهد داشت ( پیاده خودی مزاحمش است )

نکته :

بعضی از اساتید در کتابشان یک دلیل چهارم را نیز برای بلوکه کردن فیزیکی (قراردادن مهره در جلوی پیاده و نه بسنده کردن به کنترل خانه‌ی جلوی پیاده ) بیان می کنند و آن این است که : با بلوکه کردن شما موجب می شوید فعالیت سوارهای حریف کاهش و گاهی حتی تبدیل به سوار بد شوند .

  بیشتر بخوانید : بلوکه کردن

اما از دید من این بند چهارم برگرفته از همان دلیل دوّم است چرا که اگر ما جلوی یاده رونده را بگیریم در اصل مدافعین این پیاده تبدیل به سوار بد یا حالا غیر فعال خواهند شد پس نیازی نیست بنده جداگانه ای قرار دهیم .

برای مثال : (برگرفته از کتاب روش من نیمزویچ )

کتاب روش من نیمزویچ

داخل این پوزیسیون طبق قانون دوّم می دانید که برای آزاد سازی فیل سفید روی سیاه پیاده باید به جلو حرکت کند اما چون این پیاده بلوکه شده و در خانه‌ی سفید هم بلوکه شده بنابراین فیل به یک سوار بد تبدیل و طبق قانون زنجیره ای که در سوار های این بد بودن به سرتاسر پوزیسیون بازیکن دارای پیاده رونده سرایت کند .
اما یادتان باشد خانه‌ی جلوی یک پیاده رونده تنها یکی از موارد خانه‌های ضعیف است و خانه‌های ضعیف مصداق های دیگر نیز دارد که قبلا مطالعه کردیم .

در نتیجه :

بنابراین می توان گفت پیاده رونده مانند یک غده سرطانی است اگر این غده سرطانی را از بدن ( پوزیسیون ) به توانیم به جلو برانیم و آن را دفع کنیم حال پوزیسون ما خیلی خوب خواهد شد .اما اگر این غده(پیاده رونده) ثابت بماند کم کم طبق قاعده زنجیره ای هماهنگی سوارهایمان بهم ریخته و همین اشکال کوچک پوزیسیون ما را خواهد کشت .

اما دو قانونی که شما از قبل هم باید بدانید :

الف ) هر اکثریت پیاده‌ای می تواند در شرایط طبیعی یک پیاده رونده ایجاد کند .
ب) در اکثریت های پیاده ای ,پیاده کاندید باید جلو برود .

نقش سوار بلوکه کننده:

سوار بلوکه کننده یک کار اصلی دارد و می‌تواند یک یا دوکار فرعی دیگر نیز داشته باشد .

وظایف یک سوار بلوکه کننده :

وظیفه اصلی آن بلوکه کردن و جلوگیری از پیشروی پیاده رونده است .

وظایف فرعی :

✅ ایجاد تهدید در مقر دشمن .
✅ بلند شدن در زمان مناسب این بلند شدن می تواند به یکی از دلایل زیر باشد :
✅ مانور تعویض سوار بلوکه کننده که در زنجیره پیاده ای خواندید . (یعنی این سوار بلوکه کننده بلند می‌شود تا سواری مناسب تر (کم ارزش تر و با کارایی بهتر ) جای او را بگیرد . )
✅ باز کردن خطوط ارتباطی بین سوارهای عقبی با محوطه جلویی .
✅ اگر استراتژی مطمن تر و محکم تری پیدا کرده باشد و بداند قربانی دادن این خانه‌ی ضعیف در برابر آن استراتژی می‌ارزد .
✅ اگر بداند که با جلو رفتن پیاده باز هم در ادامه می‌تواند آن را در خانه‌های جلوتر گیر بیندازد .

سوال :

به نظر شما یک خانه‌ی ضعیف جلوی پیاده رونده باید به صورت داینامیکی بلوکه شود یا استاتیکی (فیزیکی)؟
جواب این سوال دقیقا بر می‌گردد به شرایط پوزیسیون و طرح‌های موجود در آن در شطرنج کلاسیک می‌گفتند حتما حتما باید فیزیکی جلوی این پیاده گرفته شود تا اینکه آلخین و آرون نیمزویچ ظهور کردند و گفتند در شطرنج هیپرمدرن این کنترل از راه دور هم می تواند باشد اما شخص مدافع باید مراقب مواردی که در بالا هم گفته شد باشد یعنی قربانی دادن پیاده رونده برای آزاد سازی سوارهای پشت و سایر موارد .

خانه‌ی ضعیف جلوی پیاده رونده یک هدف استراتژیک

کسی که پیاده‌رونده دارد برای آنکه بتواند این غده سرطانی را دفع کند یا آنکه آن را قربانی دهد نیازمند تحرک این پیاده است و تنها راه تحرک و پویایی یافتن این پیاده کنترل و حمله به سوار بلوکه کننده است . بنابراین هدف استراتژیک مهاجم حمله به این خانه و هدف مدافع دفاع از خانه‌ی استراتژیک است .

اما همانطور که در این کتاب و کتاب گذشته گفتیم حمله و دفاع الزاما نیازی نیست مستقیم باشد و کافی است شما با سوارهای بی ارزش خودتان که تاثیری در کنترل این خانه‌ی استراتژیک را ندارند سوارهای مدافع یا مهاجم را کاهش دهید و تعویض کنید .

استراتژی تعویض

پس یک جورایی دارید با استراتژیک تعویض که در آینده خواهیم خواند آشنا می شوید و تا الان دو بند آن را می دانید :
✅ سوارهای غیرفعال و بد خود را با سوارهای فعال و خوب حریف تعویض کنید .
✅ سوارهای غیر موثر بر طرح استراتژیک اصلی را با سوارهای موثر بر طرح استراتژیک که برای حریف هستند تعویض کنید .

طرح استراتژیک مقابله با پیاده رونده :

در مواجه با با پیاده رونده سعی می کنیم آن را با سواری مناسب بلوکه کنیم که این سوار یا وظیفه فرعی تهدید یا انتقال حمله را دارد . و درگام دوم افزایش حمایت از این سوار بلوکه کننده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم است که موجب می شود هم خانه‌ی بلوکه ضعیف و ضعیف تر شود و هم یک سوار جایگزین بهتر برای بلوکه سازی پیدا کنیم البته لازم می دانم اینجا این نکته را متذکر بشم که اگر پیاده رونده حمایت شده نبود مانند پیاده رونده و منفرد وزیر شما طرح حمله را به این پیاده را بر حمایت از سوار بلوکه کننده می‌توانید ارجح بدانید اما اگر پیاده رونده حمایت شده بود اغلب افزایش حمایت کار ساز خواهد بود.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =