آیا می دانید با دوره های آموزشی Vchess می توانید از 0 تا 100 شطرنج را در خانه فرا بگیرید؟

آرمان گلبیدی

استفاده درست از انجین ها | آنالیز بازی ها با استفاده از انجین ها

استفاده درست از انجین ها | آنالیز بازی ها با استفاده از انجین ها

استفاده درست از انجین ها | آنالیز بازی ها با استفاده از انجین ها

این سوال اهمیت به ویژه خاصی برای ما ایرانی ها دارد. علت هم عدم وجود قانون کپی رایت است . عدم وجود این قانون برعکس از آنکه در ظاهر مفید است در ذات خود بسیار برای یک محقق یا حالا در اینجا برای شطرنج باز بسیار مضر است زیرا کثرت منابع ، انجین و سایر موارد او را گمراه می کند .
بارها و بارها برام پیش اومده چند ایرانی توی یک گروه بر سر اینکه کدام انجین بهتر ساعت ها و ساعت ها بحث و مجادله داشتن اما بسیار کم دیدم کسی در مورد نحوه کار با انجین ها بپرسد و توی این اوضاع من زمان را برای شما غنیمت می دانم زیرا شما با یک برنامه ریزی صحیح خیلی راحت رشد خواهید کرد .

نکاتی که در استفاده از انجین ها باید رعایت کنیم

✅ یک دفتر ۲۰۰ برگ جلد محکم تهیه کنید .
✅ خودکار در سه رنگ آبی , قرمز و سبز .
✅ یک انجین برروی نرم افزار چس بیس در لب تابیا کامپیوتر (از اینجا می توانید دانلود کنید ) و یک انجین برروی نرم افزار انالیز دییس(از اینجا می توانید دانلود کنید ) نصب کنید .
✅ حالا باید بازی خود را شروع کنید . ابتدا به ساکن شما باید بدانید چگونه بازی کنید یعنی برنامه بازی روزهای استراحت و روز های مسابقات شما کاملا متفاوت است برای خواندن این مقاله اینجا کلیک کنید .

نحوه ی تحلیل بازی :

✅ درگام اول شما بالای برگه بازیتان را اینگونه بنویسید :
تاریخ : ساعت شروع : ساعت پایان : تایم بازی : ریتینگ فعلی من : ریتینگ فعلی حریف : نتیجه بازی : شروع بازی صورت گرفته :
✅ سپس در زیر آن کل بازی را پشت سرهم بنویسید با شماره گذاری مثلا :

۱٫ e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 d6 4. d4 Bg4 5. Nc3 a5 6. h3 Bh5 7.Nxe5 Bxd1 8.Bxf7+ Ke7 9. Nd5# 1-0

✅ سپس زیر آن خط کشیده و می نویسید تحلیل خودم : در این مرحله شما باید اولا مشخص کنید هر چهار قسمت کی شروع و کی تمام شده اند
ثانیا تحلیل را از مرحله دوم شروع و تا قسمت انتهایی چهارم ادامه دهید اما من می گویم تحلیل را تا جایی ادامه دهید که برد واضح برای یکی از طرفین رخ داده باشد.

توجه بسیار مهم:

توجه داشته باشید توصیه می کنم بازی را روی یک صفحه واقعی بچینید علت هم این است که شما باید دستتان به مهره عادت کند خیلی ها را دیدم که پشت میز بازی انلاین برای خودشان یک یال و کوپالی دارند اما پشت میز مسابقان به لرزش دست و استرس خواهند افتاد هر چند در مورد قانون دست چپ و یا حیوان استرس ما در اینده سخن خواهم گفت و بحثش اینجا نمی گنجد اما یکی از کارهایی که استرس شما را کاهش می دهد همین امر است .

نکته مهم :

خیلی ها می پرسن ما چه جوری خودمان بررسی کنیم ؟
جواب من این است بعد هر حرکت بگویید” چرا ” و جواب این چرا را خودتان پیدا کنید . خیلی وقت ها این چرا جوابش در تاکتیک و محاسبه است و یا زمینه استراتژیک پیدا خواهد شد و خیلی وقت ها جواب را پیدا نمی کنید .
در قسمت تحلیل خودتان نیازی نیست که حرکات را دوباره بنویسید بلکه کافی است شماره حرکت را بزنید و تحلیل را بنویسید، تحلیل خودتان را با رنگ ابی بنویسید و جایی که شک دارید بارنگ سبز بنویسید و جاهایی که اشتباه بزرگی انجام دادید علت اون اشتباه را با رنگ قرمز و. بزرگ بنویسید .
✅ حالا نوبتی هم باشد نوبت تحلیل با استفاده از انجین هست . پس زیر تحلیل خودتان خط بکشید و بنویسید تحلیل با انجین و بازی را با استفاده از انجین ران کنید و حرکت به حرکت جلو بروید و جاهایی که خودتان تحلیل اشتباه کرده اید را فقط در قسمت تحلیل انجین بنویسید .

اما چرا این تحلیل ها را می نویسید ؟

این تحلیل ها برای مرور هستند و کسی که فقط بازی می کند یادتان باشد به هیچ کجا نخواهد رسید و مانند کسی است که فقط آزمون. می دهد ولی نمی داند اشتباهش کجاست و رفعش نمی کند شما باید اخر هر هفته یعنی روز جمعه را اختصاص دهید به مرور تحلیل ها و رسم نمودار و جمع بندی آنچه خوانده اید .
شما باید برای هر شروع بازی خودتان یک نمودار رسم کنید و تعداد بازی در آن هفته در آن شاخه را با تعداد بردی که داشتید رسم کنید و این به شما پیشرفتتان را نشان می دهد اگر آدم دقیق تری باشید برای هر زیر شاخه هم یک نمودار جداگانه رسم می کنید و پیشرفت خودتان را خواهید دید .

  بیشتر بخوانید : چگونه شروع بازی خود را بهتر کنیم

توجه داشته باشید که این تحلیل باید در کنار برنامه تاکتیک و ترکیب شما باشد .

پس در اصل شما این چندکار را دارید :

✅ خواندن شروع بازی
✅ خواندن ترکیب و تاکتیک
✅ خواندن استراتژیک
✅ خواندن آخربازی
✅ انجام بازی و تحلیل آن
که اگر طبق دوره ما پیش بروید فقط مرحله ی ۵ و ۲ را باید انجام دهید و سایر مراحل خودکار طبق روال کتاب یاد خواهید گرفت .

  بیشتر بخوانید : استراتژی در شطرنجث
این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =